In memoriam 2017 : Bahá’í Canada

In memoriam 2017

Posted: 2018/01/16

Members of the Bahá’í community of Canada who the National Spiritual Assembly has been advised have passed away:

January 2017

Mrs. Edna L Whitcomb, Winnipeg, Man. [delayed notice]

Ms Hanna Ricardo, Brampton, Ont.

Ms. Diane Lachance, Ottawa, Ont.

Mrs. Esmat Fatehi Borujeni, Toronto, Ont.

Miss Edith Casler, Kitchener, Ont. [delayed notice]

Mr. P Eugene Pelchat, Edmonton, Alta. [delayed notice]

Mrs. Ethlyn B Boyle, Amhertburg, Ont.

Mr. Heshmatollah Sobhani, Edmonton, Alta.

Mr. Sohrab Radmard, Abbotsford, B.C.

Mrs. Sophie Dustyhorn, Kawacatoose First Nation, Sask.

Mrs. Jamileh Y Behjati, Vancouver, B.C.

Ms. Janet D Ruddell, Regina, Sask.

Mrs. Cheryl A Walker, Surrey B.C.

Mrs. Vajdieh Rabbany, North Vancouver District, B.C.

Ms. Elizabeth Massie, Ottawa, Ont.

February

Mr. Lloyd Charles Murray, Langley District, B.C.

Ms. Marsha Sadler, St. Thomas, Ont.

Mr. Firooz Yaghini, Richmond Hill, Ont.

Mrs. Shoghieh Sepehri, Richmond Hill, Ont.

Mr. Bo Ralph Mickelson, Gibsons, B.C.

Mr. Doug Boyle, Skeena-Queen Charlotte Regional District, B.C.

Miss Elise Andy, Nuxalk First Nation, B.C.

Mr. David Clellamin, Nuxalk First Nation, B.C.

Mr. Joe Hall Jr, Nuxalk First Nation, B.C.

Miss A Phyllis King, Nuxalk First Nation, B.C.

Mrs. Fatimeh Ranjbar, Maple Ridge, B.C.

Mrs. Lillian M Campbell, Halifax, N.S.

Ms. Betty Frost, Halimand County, Ont.

Mr. Zabih’u’llah Kiani, Aurora, Ont. [delayed notice]

Mr. Abbas Forghani Arani, Saanich, B.C.

Mr. Wallace Jackson, Little Pine First Nation, Sask.

Mr. Tony Snakeskin, Thunderchild First Nation, Sask.

Mrs. Bernice Desjarlais, Sandy Bay First Nation, Man.

Miss Beatrice Racette, Sandy Bay First Nation, Man.

Mrs. Patricia M Fletcher, Victoria, B.C.

Ms. Mona I Hubinette, Vancouver, B.C.

Mrs. Judith Friedman, North Vancouver District, B.C.

March

Mrs. Eshraghiyeh Mohajerin, West Kelowna, B.C.

Mr. Norman D Budd, Miramichi, N.B.

Ms. Carol M Dumont, Kelowna, B.C.

Mrs. Cathie Carlick, Whitehorse, Yukon

Mr. Ruhullah Farmani, Richmond Hill, Ont.

Ms. Noushin Hassanabadi, Toronto, Ont.

Mr. Eugene Stacey, Kahnawake First Nation, Que.

April

Mr. William Van Zoest, Whitehorse, Yukon.

Ms. Margaret K Paterson, Ottawa, Ont.

Ms. Milli Stonechild, Wetaskiwin, Alta.

Mr. Alexander R Webster, Toronto, Ont.

Mrs. Maria A Aversa, Toronto, Ont.

Mrs. H Angie Shirazi, Vancouver, B.C.

Mr. Towfigh Tabarmanaf, Burnaby, B.C.

Mrs. Daphne Laing, Oshawa, Ont.

May

Mrs. Doreen O Willis, Ottawa, Ont.

Mme Bonnie Planche, Montréal, Que.

Mrs. Marjorie A McKenzie, Port Alberni, B.C.

Mr. Ben H Butler, Hope, B.C.

Mrs. Jennifer J Wright, Duncan, B.C.

Mr. Manoochehr Ziaee, Toronto, Ont.

Mrs. Diane-Bozica, Southey Selwyn, Ont.

Mrs. Janet K Graham, Grimsby, Ont.

June

Mr. John J Cardinal, Tallcree First Nation, Alta.

Mrs. Hilda Auger, Tallcree First Nation, Alta.

Mrs. Patricia Stanyer, Strathcona County, Alta.

Mr. Brian Conrod, Cape Breton Regional Municipality, N.S.

Mr. Roland J Rutland, Ajax, Ont.

Mr. Dawood Yazdani, Toronto, Ont.

July

Mr. Johnny Gibot, Oliver, B.C.

Mr. Joseph Mottahedeh, Toronto, Ont.

Miss Alfreda Irene Bartholomew, Okotoks, Alta.

Mr. Stephen Lindop, Toronto, Ont.

Mr. James Hopkins, London, Ont.

Mrs. Zarangiz Jamshidi, Oakville, Ont.

Ms. Seika Lucia Heffernan, Brampton, Ont.

Ms. Anna G Brikkels, Halifax, N.S.

Ms. Leslie G Cook , Saanich, B.C.

Mr. S Marshall Burgess, Saanich, B.C.

August

Mrs. Dorothy E Smith, Newmarket, Ont.

Mr. William Hunter, Prince Edward County, Ont.

Mr. Hossein Ali Nasseri, Richmond Hill, Ont.

September

Mrs. Mahboubeh Mohammad Reza, London, Ont.

Ms. Heidemarie G Lakshman, Vaughan, Ont.

Mr. Mehrdad Deldgie, St. Thomas, Ont.

Mr. Roy Heron, Toronto, Ont. [delayed notice]

Mr. Farid Ala, Toronto, Ont.

Mr. Ted Anderson, Innisfail, Alta.

Ms. Margaret Arteaga, Vancouver B.C.

Ms. Beth McKenty, Ottawa, Ont.

Mr. Wilfred D Lynch, Coldstream, B.C.

October

Mr. Shahab Khorasani Mansour, Chilliwack, B.C.

Dr. Roy Lomas, Goderich, Ont.

Ms. Nelly Ironeagle, Pasqua First Nation, Sask. [delayed notice]

Mr. Anthony Peigan, Pasqua First Nation, Sask.

Mr. John A Collins, Barrie, Ont.

Mr. David L Hadden, Bulkley-Nechako, B.C.

Mr. Samuel R Ripper, Sunshine Coast, B.C.

Mr. Mahyar Fallah Bahnamiri, Prince George, B.C.

Dr. Keith C Quirk, Orillia, Ont.

Mr. Farhang Naimi, Duncan, B.C.

Mrs. Hazel Thomson, Kootenay Boundary, B.C.

Mr. Cavin Poucette, Stoney First Nation, Alta.

November

Ms. Anita Locke, Edmonton, Alta.

Dr. Galina Mohebat, Toronto, Ont.

Mr. David China, West Vancouver, B.C.

Ms. Zalida A Poucette Stoney First Nation, Alta. [delayed notice]

Ms. Shawani Campbell, Toronto, Ont.

Ms. Carol E Etkin, Ottawa, Ont.

Mme Goindanah Runghen, Saint-Jérôme, Que.

Mr. Leo Girard, Nanaimo, B.C.

Mrs. Tahereh Hamidi, Markham, Ont.

Mr. Jacob Partridge, Cornwall, Ont.

December

Ms. Lucy Fontaine, Fort Alexander First Nation, Man.

Mr. John Henderson, Fort Alexander First Nation, Man.

Mr. Frank W Bloodworth, Lac du Bonnet, Man.

Mr. Steven Earl Lecoy, Selkirk, Man.

Mrs. Jane I Brezinsky, Winnipeg, Man.

Mr. Hassan Majid, Winnipeg, Man.

Mrs. Nousha Ram, Ottawa, Ont.

Mr. Fathullah Vojdani, Hamilton, Ont.

Mr. John Doolan, Oyen, Alta.

Mrs. Iran Zein Ahvazi, Toronto, Ont.

Mrs. Elizabeth M Rowan, Hamilton, Ont.

Ms. Christine Edgar, Esquimalt, B.C.

Ms. Theresa Harry, Kelowna, B.C.

Mr. James P McDonald, Grand Falls, N.B.  [delayed notice]

Mr. Daniel Laberge, Derby, N.B.  [delayed notice]

Ms. Deborah Wellwood-Sawatzky, Amherst, N.S. [delayed notice]

Mr. Rodney Cecil Anderson, Cold Lake, Alta.

Ms. Esmat Zarei, Toronto, Ont.

Mrs. Loretta Manyfingers, Blood Tribe First Nation, Alta.

Mrs. Melva Old Shoes, Blood Tribe First Nation, Alta.

Mr. Merwin Brave Rock, Blood Tribe First Nation, Alta.

Mrs. Mary Standing Alone, Blood Tribe First Nation, Alta.

Miss Ruth Wings, Blood Tribe First Nation, Alta.

Mrs. Oumaima Zein, Montréal, Que.

Mr. Robert Shephard, Vernon, B.C.

Mme Luce Carisse, Gatineau, Que.

Mr. Lloyd J Cooke, Wabamun First Nation, Alta.

Mr. James House, Wabamun First Nation, Alta.

Mr. John F Paul, Wabamun First Nation, Alta.

Ms. Joyce P Rabbit, Wabamun First Nation, Alta.

Mr. Morris Rain, Wabamun First Nation, Alta.

Ms. Sophie Rain, Wabamun First Nation, Alta.

Mr. Frederick Ward, Westmount, Que. [delayed notice]

Mr. Babak Saidi, Brockville, Ont.

Mr. Manuchehr Majzub, West Vancouver, B.C.

Mrs. Mahin Atefi, Toronto, Ont.

Mr. Qodratullah Sharifipour, Caledon, Ont.

Mrs. Ida Bunting, Wabaseemoong Independent Nation, Ont.

Dr. Jehangir Venus Aurora, Ont.